Suyun Önemi

 

Su, insan yaşamı için oksijenden sonra gelen en önemli öğedir ve  beslenmemizin vazgeçilmez bir parçasıdır. Suyun önemi insan için  kritik öneme sahiptir.  İnsan, besin almadan haftalarca  canlılığını sürdürmesine karşın, susuzluk durumunda ancak birkaç gün  yaşayabilir. İnsan vücudunun su içeriği yaşa ve cinsiyete göre %42 ile 75  arasında değişmekle birlikte yetişkin insan vücudunun ortalama %59'u sudur.  Vücut fonksiyonlarının çalışmasında, metabolizmanın dengesinin sağlanmasında ve  vücutta pek çok biyokimyasal reaksiyonunun gerçekleşmesinde su son derece önemli  rol oynamaktadır.
 

Su; 

 1. Besinlerin sindirimi, emilimi ve hücrelere    taşınmasında  
 2. Hücrelerin, dokuların organ ve sistemlerin düzenli    çalışmasında
 3. Metabolizma sonucu oluşan zararlı    maddelerin taşınması ve vücuttan atılmasında
 4.  Sindirim sisteminin düzenli çalışmasında
 5. Vücut    ısısının denetiminin sağlanmasında
 6. Eklemlerin    kayganlığının sağlanmasında
 7. Çeşitli biyokimyasal olayların gerçekleşmesinde yardımcıdır.    

Büyüme ve vücut fonksiyonlarının devamı  yeterli su alımı çok önemlidir. Yapılan çalışmalar uygun miktarlarda günlük su  tüketiminin;  

 1. soğuk algınlığı  
 2. kabızlık  
 3. idrar yolu enfeksiyonları  
 4. cilt sağlığının korunması  
 5. organizmanın toksinlerden arındırılması    
 6. kilo kontrolü programlarında zayıflamaya    yardımcı olması, cildin nem ve elastikiyetinin düzenlenmesinde rol oynaması    nedenleriyle selülit oluşumunun önlenmesinde yardımcı olduğu bilinmektedir.    

Soğuk günlerde üşüdüğümüzde veya yazın çok  sıcak, rutubetli günlerinde olduğu gibi aşırı sıcaklık durumunda, vücudun normal  sıcaklığını korumak için suya olan ihtiyacı artmaktadır. Sıcak, nemli havalarda  vücut terleyerek sıvı kaybını arttırır. Bu nedenle, sıcaklık artışının başladığı  şu günlerde sıvı tüketiminin arttırılmasına özen gösterilmelidir.  

 1. Sabah kalkıldığında ilk yapılması gereken    işlerin başında 1 bardak su içmek de olmalı
 2. Her tuvalet sonrası, kaybedilen sıvıyı yerine    koymak için 1 bardak su içilmeli
 3.  Egzersiz yaparken ve özellikle sıcak havalarda çalışırken su tüketimi    arttırılmalı
 4. Özellikle hava ve deniz    yolculuklarında su tüketimi arttırılmalı
 5. Suyu her zaman görünür bir yerde bulundurmalı,susama hissi beklenmeden su tüketmeye özen gösterilmelidir.  

Her gün  ne kadar su içmelisiniz?  

Genel bir kural olarak, vücutta oluşan zararlı  maddelerin atımını sağlamak ve vücut sıvı dengesini koruyabilmek için 8-10  bardak (2.5 litre) su tüketilmesi önerilmektedir. İnsanlar su gereksinimlerini genelde;  içecekler, besinler ve metabolizma olmak üzere üç kaynaktan sağlarlar. Besin  içerisinde bulunan besin öğelerinin yakılması sonucunda su oluşur. Diyette  proteine göre karbonhidrat ve yağın yüksek olması metabolik suyu arttırır. Yediğimiz besinler ve içecekler yoluyla da vücudumuza su sağlarız. Örneğin sebze  ve meyvelerin yaklaşık 85-% 90'ı , 1 su bardağı sütün %90'ı sudur. Gün  içerisinde içtiğimiz çay, kahve, soda vb. içeceklerle ile de sıvı almaktayız.  Ancak kafein içeren kahve, çay ve diğer içecekler sıvı ihtiyacını karşılasa da  uygun su kaynakları olarak sayılmazlar. Örneğin kafein içeren kahve içildiğinde  su alırsınız ancak diüretik etkisinden dolayı daha fazla idrar çıkışı yaparak  daha fazla sıvı kaybedersiniz.


sena çevre sistemleri olarak suyun önemini biz biliriz. En iyi hizmeti biz veririz.

Su Arıtmanın Önemini okumak ister misiniz?