Su Tesisatı Nedir?

Su Tesisatı

 

Su tesisatı evlerimizdeki veya işyerlerimizdeki musluklara temiz su aktarmak, kirli suları kanallar aracılığıyla evlerimizden ve işyerlerimizden uzaklaştırmaya yarayan sistemlerdir.

Yaşam alanlarımızdaki tüm su ihtiyaçları su tesisatı sistemi ile sağlanmaktadır.Su tesisatı ile ilgili örnek verecek olursak banyo yaparken musluktan gelen su temiz su tesisatı vasıtasıyla sağlanır.Kullanılan su ise kirli su tesisatı vasıtasıyla dışarı atılır.

Temiz Su Tesisatı

Temiz su tesisatı dış temiz su tesisatı ve iç temiz su tesisatı olmaz üzere ikiye ayrılır.Temiz su tesisatı yaşam alanlarımızda kullanacağımız temiz suları borular vasıtasıyla ileten su tesisatlarıdır.

Kirli Su Tesisatı

Kirli su tesisatı bina içindeki tüm atık sular dahil yağmur sularını şehir kanalizasyonlarına borular aracılığıyla iletilmesini sağlayan su tesisatlarıdır.

Su Tesisatlarında Sık Görülen Arızalar

Kireçlenme : İyi arıtılmayan sularda bol miktarda görülen kireçler zamanla iletim borularının kireç kaplamasına sebep olur. Kireç ile kaplanan iletim boruları su tesisatını bozmakla yetinmez aynı zamanda borulardan beslenen beyaz eşyalarımızda ciddi hasara sebep olabilir.

Oksitlenme : Eskimiş yapılarda meydana gelen oksitlenmeler su tesisatında kullanılan temiz su iletim borularının paslanmasına ve çürümesine sebep olur.

Boruların deformasyonu : Hayatta her şeyin bir ömrü olduğu gibi su tesisatındaki boruların da bir ömrü vardır. Yıllar ilerledikçe su tesisatındaki boruları çürümeye ve deforme olmaya başlar. Deforme olan borularda çatlaklar ve sızıntılar oluşur.

Ek yerlerinin deformasyonu : Su tesisatında kullanılan boruları birbirleriyle bağlanmasını sağlayan bazı yardımcı malzemeler kullanılmaktadır. Bu yardımcı malzemelerin deforme olması sonucunda su tesisatında arızalar meydana getirmektedir.

Son olarak, su tesisatı yaşam kalitemizi doğrudan etkileyebilir. En basitinden bir lavabo veya tuvalet tıkanıklığı yaşam alanlarımızı olumsuz etkileyebilmektedir. Su tesisatınızı ara ara kontrol ettirmek kireçlenmeleri veya deformasyonları önleyecek ve yaşam kalitenizi arttıracaktır.

Sena Çevre Sistemleri olarak su tesisatının önde gelen firmasıyız!

Tezgah Altı Su Arıtma Nedir?