SAF SU

Saf Su Nedir?

  Öncelikle saf suyun ne olduğunu açıklayalım. Saf su insanların ilk aklına geldiği tanımı “temiz su” dur ama bu tanım veya bu bilgi yanlış bilgidir. Su iki hidrojen ve 1 oksijen atomlarının bir araya gelmesiyle oluşmaktadır. Bunun yanı sıra kalsiyum magnezyum bikarbonat gibi mineralleri içerir. Saf su bu mineral ve atomların farklı kimyasal süreçlerden geçerek oluşmaktadır. Doğada bulunmaz.

Saf su nasıl üretilir

Saf su insan eliyle üretilir endüstriyel ihtiyaçların doğurduğu etkenler sonucunda saf su üretilmektedir. Reverse, osmosis, deiyonizasyon, damıtma, iyon değişimi, filtreleme ve diğer uygun yöntemler kullanılarak üretilmektedir.

Saf su nerelerde kullanılır

Makine ve kimya sanayisi başta olmak üzere pek çok alanda kullanılmaktadır. İlaç üretiminde soğutma sistemlerinde plastik üretiminde daha bir çok alanda saf su karşımıza çıkmaktadır. Arabalarda kullanılan akülerde de saf su kullanılmaktadır. Döküm sanayinde kullanılan kalıp soğutma suları mutlaka deiyonize işlemden geçtikten sonra saf su halinde kullanılmaktadır. Bu işlemin amacı ise kalıpların içerisinde oluşan taşlar üretim kalitesini ve süresini etkiler. Bu nedenle saf suya olan ihtiyaç hissedilmektedir. Tekstil boyası yapılırken de suyun sürekli değişmesi, tekstil boyalarındaki istikrarı ve kaliteyi etkilediği için bu sektörde de kullanılmaktadır.

Saf suyun zararı var mıdır?

Saf suyun önemli özelliklerinden bir tanesi mineral dahil tüm maddelerden ayrıştırılmış olmasıdır. Ve bu özelliği neticesinde hücreyle temas etmesi sonucu deplazmoliz ve hemoliz durumları meydana gelir yani hücrelerimiz saf suyu içine çekmeye başlayarak patlamaya da zemin hazırlamış olur. Bu nedenden uzmanlar tarafından insan sağlığına zararlı olarak değerlendirilir.

Saf su nedir? saf su nasıl üretilir? saf su nerelerde kullanılır? saf suyun zararı var mıdır? saf su

Arıtma Cihazı Montajı nasıl yapılır?